Το παρόν φόρουμ είναι κλειστό και έχει μεταφερθεί σε νέα διεύθυνση.

Eπισκεφτείτε μας στο www.filoumenos.com/forum
Το παρόν φόρουμ είναι κλειστό και έχει μεταφερθεί σε νέα διεύθυνση.

Eπισκεφτείτε μας στο www.filoumenos.com/forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  
Το παρόν φόρουμ έχει κλείσει,επισκεφτείτε μας στην νέα διεύθυνση

http://filoumenos.com/forum

 

 Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
ultimate
Μιχάλης
Αλέξανδρος
angel
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
angel
Μέλος
Μέλος
angel



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠεμ Μαρ 05, 2009 5:01 pm

Φίλοι μου, ο κυριότερος λόγος που έγινα μέλος στην παρέα σας ήταν πως πιστεύω πως θα βρω λύση σε κάποια παράξενα πράγματα που μου συμβαίνουν και δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να καταλαβαίνει ιδιαίτερα έντονα τα συναισθήματα των άλλων και να τα βιώνει σαν να ήταν δικά του. Διαισθανόμουν την ακριβή ημέρα θανάτου αγαπημένων ανθρώπων, ακόμα και την ώρα. Έχω δει έναν Άγιο ολοζώντανο μπροστά μου και διάφορα παράξενα ακόμη.
Τους τελευταίους μήνες όμως, αυτό έχει γίνει ακόμη πιο έντονο. Παράδειγμα, κατάλαβα ακριβώς την στιγμή που άφησε την τελευταία του πνοή πριν λίγες μέρες ο κουνιάδος μου. Εκείνος πέθανε στις 2 το βράδυ στο νοσοκομείο και εγώ εκείνη την στιγμή που βρισκόμουν σπίτι μου, ξύπνησα και τριγύρω μου μύριζαν λουλούδια και λιβάνι. Κοίταξα το ρολόι και ήταν 2. Την επόμενη μέρα επιβεβαιώθηκα. Επίσης βλέπω σκιές, νιώθω παρουσίες τριγύρω μου και αυτό που μου συνέβη χθες ήταν το αποκορύφωμα,γιατί άκουσα και φωνές (μαζί και του κουνιάδου μου). Δεν ξέρω αν τρελάθηκα, γιατί γενικά η ζωή μου είναι σε μια πολύ άσχημη φάση ή ίσως έχω κάποια διαίσθηση. Όμως φοβάμαι, όχι γιατί διαισθάνομαι κάτι κακό αλλά γιατί δεν μπορώ να τα κατανοήσω όλα αυτά. Νιώθω ότι κάτι ζητάνε από μένα.
Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά αν πιστεύετε πως υπάρχει εξήγηση, θα ήθελα να την μοιραστείτε μαζί μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αλέξανδρος
Προηγμένο Μέλος
Προηγμένο Μέλος
Αλέξανδρος



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠεμ Μαρ 05, 2009 5:17 pm

Δύο διευκρινήσεις αν δεν σε ενοχλεί:

Πόση επαφή έχεις με την Εκκλησία και τα Μυστήρια ...?
Περιέγραψε λίγο την εμπειρία σου με τον Αγιο που αναφερεις....Ποιός ήταν, κατω από τι συνθήκες τον είδες, τι σου είπε αν σου μίλησε.... για να κατανοήσουμε και την πιθανή προέλευση των περιστατικών που σου συμβαίνουν....

Και κατι πολύ βασικό....πως νιώθεις κατα την διάρκεια αλλά και μετα την καθε τετοια εμπειρία.
ταραχή, φόβο, γαλήνη, ηρεμία, δύναμη.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠεμ Μαρ 05, 2009 6:14 pm

Έχεις ασχοληθεί καθόλου με εξωσωματικές εμπειρίες; Αυτές συχνά κάνουν τους ανθρώπους πιο διαισθητικούς και αυτά που λες μου θυμίζουν λίγο εξωσωματικές εμπειρίες. Και εξηγούμαι.

Κατ' αρχάς οι περισσότεροι έχουμε τέτοιες εμπειρίες ασυνείδητα την ώρα που κοιμόμαστε, σε ορισμένες φάσεις του κύκλου ύπνου. Μερικοί έχουν εκπαιδευτεί να τις έχουν κατά βούληση.

Οι εμπειρίες αυτές έχουν κοινά με τις εμπειρίες που περιγράφεις, για παράδειγμα την ώρα που βρίσκεσαι έξω από το σώμα σου νοιώθεις τα συναισθήματα των άλλων πολύ περισσότερο, σαν να τα βιώνεις εσύ. Εδώ δεν είναι πια γλώσσα του σώματος. Είναι κάτι αόρατο, που στην εξωσωματική κατάσταση το σήμα γίνεται πολύ πιο έντονο για οποιονδήποτε.

Οι νεκροί τις πρώτες μέρες μετά το θάνατο έχουν εξωσωματική εμπειρία. Υπάρχει ένα σύστημα πλοήγησης που κινεί την ψυχή με βάση τι σκέφτεσαι. Ότι σκέφτεσαι, το επισκέπτεσαι. Είτε κινούμενος με κάποια ταχύτητα, είτε ακαριαία. Αν ο κουνιάδος σου σε σκέφτηκε, αυτό τον έφερε προς εσένα, εσύ ένοιωσες την παρουσία, κάτι έκανες (πχ κοίταξες), το είδε ο κουνιάδος, κατάλαβε ότι τον αντιλήφθηκες, και αγωνιωδώς προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζί σου. Υπό ορισμένες συνθήκες και με αρκετή συναισθηματική φόρτιση οι προσπάθειες αυτές των νεκρών μπορεί να γίνουν αντιληπτές από κάποιον αρκετά ευαίσθητο ψυχικά, όπως εσύ.

Δύσκολα θα βρεις καλά και επιστημονικά βιβλία για τέτοιες εμπειρίες σαν αυτές που έχεις. Αγγλικά ξέρεις αρκετά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ultimate
Διαχειριστής
Διαχειριστής
ultimate



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 1:06 pm

Παράθεση :
Δύσκολα θα βρεις καλά και επιστημονικά βιβλία για τέτοιες εμπειρίες σαν αυτές που έχεις. Αγγλικά ξέρεις αρκετά;

Επιστημονικά βιβλία...? Ασχολείται και η επιστημη με τον "πνευματικό" κόσμο...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel
Μέλος
Μέλος
angel



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 4:46 pm

Αλέξανδρος έγραψε:
Δύο διευκρινήσεις αν δεν σε ενοχλεί:

Πόση επαφή έχεις με την Εκκλησία και τα Μυστήρια ...?
Περιέγραψε λίγο την εμπειρία σου με τον Αγιο που αναφερεις....Ποιός ήταν, κατω από τι συνθήκες τον είδες, τι σου είπε αν σου μίλησε.... για να κατανοήσουμε και την πιθανή προέλευση των περιστατικών που σου συμβαίνουν....

Και κατι πολύ βασικό....πως νιώθεις κατα την διάρκεια αλλά και μετα την καθε τετοια εμπειρία.
ταραχή, φόβο, γαλήνη, ηρεμία, δύναμη.....

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Αρχικά η επαφή μου με την εκκλησία δεν είναι όπως θα άρμοζε σε έναν σωστό χριστιανό. Δηλαδή, αν και πιστεύω πάρα πολύ στον Θεό και προσπαθώ ιδιαίτερα να ακολουθώ τις εντολές του, δεν πηγαίνω στην εκκλησία συχνά. Τώρα τον Άγιο που ανέφερα τον είδα πριν πολλά χρόνια, όταν είχα γεννήσει τον γιο μου και ξύπνησα το βράδυ για να του φτιάξω γάλα. Στεκόταν στην πόρτα για αρκετά δευτερόλεπτα και με κοίταζε. Ήταν πολύ ψηλός, επιβλητικός, με μακρύ γκρίζο μούσι και πλούσια ντυμένος. Δεν έχω καταφέρει να καταλάβω ποιος ήταν, αλλά έμοιαζε με τον άγιο Εφραιμ και τον άγιο Διονύσιο. Εγώ στάθηκα και τον κοίταζα, ώσπου έκανα τον Σταυρό μου και έφυγε.
΄Οσο για το πως νιώθω, δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Επειδή η λογική δεν μπορεί να το εξηγήσει, αλλά εγώ είμαι σίγουρη για αυτά που νιώθω και μερικές φορές ακούω ή βλέπω αισθάνομαι φόβο. Δεν με τρομάζει αυτό που διαισθάνομαι, γιατί δεν νομίζω πως θέλει να με πειράξει. Αλλά πιστεύω πως κάτι θέλουν από μένα.
Μακάρι να σε βοήθησα. Αν θέλεις και άλλες διευκρινίσεις μην διστάσεις να μου τις ζητήσεις και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel
Μέλος
Μέλος
angel



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 5:03 pm

Μιχάλης έγραψε:
Έχεις ασχοληθεί καθόλου με εξωσωματικές εμπειρίες; Αυτές συχνά κάνουν τους ανθρώπους πιο διαισθητικούς και αυτά που λες μου θυμίζουν λίγο εξωσωματικές εμπειρίες. Και εξηγούμαι.

Κατ' αρχάς οι περισσότεροι έχουμε τέτοιες εμπειρίες ασυνείδητα την ώρα που κοιμόμαστε, σε ορισμένες φάσεις του κύκλου ύπνου. Μερικοί έχουν εκπαιδευτεί να τις έχουν κατά βούληση.

Οι εμπειρίες αυτές έχουν κοινά με τις εμπειρίες που περιγράφεις, για παράδειγμα την ώρα που βρίσκεσαι έξω από το σώμα σου νοιώθεις τα συναισθήματα των άλλων πολύ περισσότερο, σαν να τα βιώνεις εσύ. Εδώ δεν είναι πια γλώσσα του σώματος. Είναι κάτι αόρατο, που στην εξωσωματική κατάσταση το σήμα γίνεται πολύ πιο έντονο για οποιονδήποτε.

Οι νεκροί τις πρώτες μέρες μετά το θάνατο έχουν εξωσωματική εμπειρία. Υπάρχει ένα σύστημα πλοήγησης που κινεί την ψυχή με βάση τι σκέφτεσαι. Ότι σκέφτεσαι, το επισκέπτεσαι. Είτε κινούμενος με κάποια ταχύτητα, είτε ακαριαία. Αν ο κουνιάδος σου σε σκέφτηκε, αυτό τον έφερε προς εσένα, εσύ ένοιωσες την παρουσία, κάτι έκανες (πχ κοίταξες), το είδε ο κουνιάδος, κατάλαβε ότι τον αντιλήφθηκες, και αγωνιωδώς προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζί σου. Υπό ορισμένες συνθήκες και με αρκετή συναισθηματική φόρτιση οι προσπάθειες αυτές των νεκρών μπορεί να γίνουν αντιληπτές από κάποιον αρκετά ευαίσθητο ψυχικά, όπως εσύ.

Δύσκολα θα βρεις καλά και επιστημονικά βιβλία για τέτοιες εμπειρίες σαν αυτές που έχεις. Αγγλικά ξέρεις αρκετά;


Φίλε μου Μιχάλη ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Με εξωσωματικές εμπειρίες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Γενικά μου συμβαίνουν παράξενα πράγματα στη ζωή μου που μεμονωμένα δεν τους δίνεις καμιά σημασία, αλλά αν τα ενώσεις, είναι σαν παζλ και μου δείχνουν μια εικόνα που ούτε καν είχα σκεφτεί. Παράδειγμα, ήξερα ακριβώς την ημέρα θανάτου και άλλου αγαπημένου μου προσώπου. Ο πεθερός μου πέθανε μεσημέρι. Εγώ τον είχα δει στον ύπνο μου το προηγούμενο βράδυ, στα λευκά ντυμένο να έχει έρθει για να με χαιρετήσει γιατί τότε ήμουν εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να πάω στο νοσοκομείο όπου ήταν. Ξύπνησα και είπα στους δικούς μου, ότι σήμερα θα πεθάνει και έτσι έγινε.
Επίσης αν και δεν νομίζω ότι είναι για καλό, με κυνηγάει ο αριθμός 666. Για να καταλάβεις, σε μια σχολή που πήγαινα ήμουν η μαθήτρια με το νούμερο 666. Όταν έβγαλα ταυτότητα αν και γεννήθηκα 7/3 ο αστυνομικός έκανε λάθος και έγραψε 6/3 και δεν το διόρθωνε με καμία δύναμη. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο και η πινακίδα του ήταν 6660. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως όλα είναι συμπτώσεις. Κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να καταλάβω.
Εσύ φαίνεται να είσαι πιο σχετικός, οπότε αν έχεις κάποια ιδέα, πες μου. Αγγλικά ξέρω αλλά όχι και τέλεια.
Αν θες κάποια διευκρίνιση, μην διστάσεις και πάλι ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dominique
Διαχειριστής
Διαχειριστής
dominique



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠαρ Μαρ 06, 2009 8:53 pm

Παράθεση :
Εγώ στάθηκα και τον κοίταζα, ώσπου έκανα τον Σταυρό μου και έφυγε.

αν εφυγε μολις εκανες τον σταυρο σου ,μπορει να μην ηταν αγιος ,αλλα ο εξω απο δω...
οταν τα βλεπεις γενικα αυτα νιωθεις ταραχη ή ηρεμια?

ε ,αφου το εχουν βαλει παντου (το 666),οπου και να γυρισεις καπου θα το δεις φυσικο ειναι να νιωθεις οτι σε κυνηγαει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΚυρ Μαρ 08, 2009 10:36 pm

ultimate έγραψε:
Παράθεση :
Δύσκολα θα βρεις καλά και επιστημονικά βιβλία για τέτοιες εμπειρίες σαν αυτές που έχεις. Αγγλικά ξέρεις αρκετά;

Επιστημονικά βιβλία...? Ασχολείται και η επιστημη με τον "πνευματικό" κόσμο...?

Η επιστήμη ασχολείται με παν επιστητό.

Η διαφορά από τους πνευματιστές του ερέβους είναι ότι αυτοί δέχονται εξ αποκαλύψεως αλήθειες και είναι προκατηλημμένοι από τα λόγια δασκάλων (για να μην πω πλύση εγκεφάλου). Ή είναι χωρίς μέθοδο και αναξιόπιστοι.

Αντίθετα, η φυσική, η ιατρική, πειραματική ψυχολογία, η ψυχιατρική όταν ασχολούνται με ισχυρισμούς εξωσωματικών ταξιδιών δεν κάνουν καμία υπόθεση, αλλά επιχειρούν να αποδείξουν αν τα φαινόμενα είναι ψευδαισθήσεις ή όχι.

Η επιστήμη δεν πρέπει να συγχέεται με τον φανατισμένο δογματισμό που παριστάνει την επιστήμη χρησιμοποιώντας τους τεχνικούς όρους των επιστημών αλλά ποτέ την μέθοδο. Αυτοί απλά παπαγαλίζουν ότι θεωρίες έτυχε να διδαχτούν σαν να ήταν απόλυτη αλήθεια, ακαδημαϊκή έρευνα δεν έχουν κάνει ποτέ να δουν πως λειτουργεί η πραγματική επιστήμη.

Για παράδειγμα αν κάποιος ισχυρίζεται ότι πήγε κάπου, πάνε και οι επιστήμονες εκεί και συγκρίνουν συστηματικά με την περιγραφή του ταξιδιώτη.

Και αν δύο άτομα περιγράφουν κάτι αόρατο που είδαν σε εξωσωματική εμπειρία χωρίς να έχουν μιλήσει μεταξύ τους για αυτό, και στις περιγραφές που καταγράφονται υπάρχουν ομοιότητες που θα ήταν απίθανο να προκύψουν τυχαία, τότε είναι δεκτό ότι το αόρατο ον υπάρχει.

Ή ότι ένας ασυνείδητο επικοινωνιακό κανάλι ανάμεσα στους δύο υπάρχει, και οι σκεπτομορφές του ενός προβάλλονται στον νου του άλλου.

Ή ότι κάτι υπάρχει που προβάλλει την ίδια ψευδαίσθηση και στους δύο.

Όλες οι περιπτώσεις είναι ανοικτές, και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι και οι τρεις αληθινές. Υπάρχουν ενδείξεις από την φυσική ότι στην πραγματικότητα όλα είναι ψευδαίσθηση, ο χρόνος είναι ψευδαίσθηση, ο υλικός κόσμος είναι ψευδαίσθηση, όλες οι πυκνώσεις είναι ψευδαίσθηση. Και το μόνο που είναι πραγματικό, είναι τα συνειδητά όντα που ζουν σε αυτό το κολοσσιαίο βιντεοπαιχνίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΚυρ Μαρ 08, 2009 11:15 pm

angel έγραψε:
Γενικά μου συμβαίνουν παράξενα πράγματα στη ζωή μου που μεμονωμένα δεν τους δίνεις καμιά σημασία, αλλά αν τα ενώσεις, είναι σαν παζλ και μου δείχνουν μια εικόνα που ούτε καν είχα σκεφτεί.

Την ίδια σκέψη έχω κι εγώ κατ' επανάληψη εδώ και μία βδομάδα. Με απασχολεί αν θα πρέπει να μιλήσω για την παγκόσμια συνωμοσία σε άτομα τελείως ανυποψίαστα και με ποιο τρόπο να το κάνω. Τι κομματάκια του παζλ να τους δώσω για να τα συνδέσουν και να δουν την ολική εικόνα χωρίς να συμπληρώσουν όλο το παζλ. Οπότε μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σύμπτωση όταν διάβασα εσένα να χρησιμοποιείς την ίδια μεταφορά, με το παζλ.

Παράθεση :
Παράδειγμα, ήξερα ακριβώς την ημέρα θανάτου και άλλου αγαπημένου μου προσώπου. Ο πεθερός μου πέθανε μεσημέρι. Εγώ τον είχα δει στον ύπνο μου το προηγούμενο βράδυ, στα λευκά ντυμένο να έχει έρθει για να με χαιρετήσει γιατί τότε ήμουν εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να πάω στο νοσοκομείο όπου ήταν. Ξύπνησα και είπα στους δικούς μου, ότι σήμερα θα πεθάνει και έτσι έγινε.

Αυτό δεν νομίζω να έχει καμία ιδιαίτερη κοσμική σημασία, απλά είσαι ευαίσθητη και πιάνεις πιο εύκολα αυτά τα άχρονα σήματα. Υπάρχει κι ένα πείραμα όπου δείχνουν σε εθελοντές εικόνες με υπολογιστή. Μερικές εικόνες είναι πορνογραφικές ή σοκαριστικές. Ταυτόχρονα παρακολουθείται η εφίδρωση του δέρματος με μία συσκευή που μετράει με ακρίβεια αλλαγές στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του δέρματος των δακτύλων. Όταν υπάρχει συναισθηματική διέγερση η εφίδρωση αλλάζει.

Αυτό που βρέθηκε ήταν ότι πολλοί άνθρωποι αλλάζουν εφίδρωση όχι μόνο όταν βλέπουν τις πορνογραφικές/σοκαριστικές εικόνες, αλλά 1-2 δευτερόλεπτα ΠΡΙΝ τις δουν!

Η εξήγηση που δίνεται είναι ότι λαμβάνουν κάποιο άχρονο σήμα από τον μελλοντικό εαυτό τους, ο οποίος σε 1-2 δευτερόλεπτα θα έχει κάποια έντονη συνασθηματική αντίδραση. Αυτό μετρήθηκε στατιστικά σε πολλούς!

Τι γίνεται λοιπόν με μερικούς, αυτοί έχουν από τη φύση τους τη δυνατότητα να πιάνουν σήματα από πιο μακρυά, και η πιο κατάλληλη στιγμή για να το κάνουν αυτό είναι όταν βρίσκονται σε κατάσταση θήτα, δηλαδή τα εγκεφαλικά κύματα έχουν μια συγκεκριμένη χαμηλή συχνότητα, πράγμα που συμβαίνει στα όνειρα.

Με άλλα λόγια τα όνειρα κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις μπορούν να αναμιγνύουν μέσα στην πλοκή και γεγονότα από το μέλλον.

Αλλά τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα αν γράψουμε ένα πρόγραμμα υπολογιστή που εμφανίζει τις εικόνες και το συνδέσουμε με τον σένσορα του δέρματος. Αν το πρόγραμμα φτιαχθεί ώστε όταν εντοπίζει αλλαγή εφίδρωσης να ακυρώνει την εμφάνιση της σοκαριστικής εικόνας, και να εμφανίζει μια άλλη βαρετή, τότε από που ήρθε το σήμα που προκάλεσε την αλλαγή της εφίδρωσης; Από παράλληλο σύμπαν; Συνυπάρχουν όλα τα ενδεχόμενα μέλλοντα; Αυτό ακριβώς φαίνεται πως γίνεται.

Η κατανόησή μας του χρόνου είναι λανθασμένη. Μόνο όταν συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει χρόνος, ότι είμαστε άχρονες ψυχές που βιώνουν μια ψευδαίσθηση, μόνο τότε εξηγούνται πολλά από αυτά τα φαινόμενα.

Τώρα το δικό σου περιστατικό νομίζω απλά δείχνει ότι είσαι πιο ευαίσθητη, δεν πρέπει να έχει καμία βαθύτερη σημασία.

Παράθεση :
Επίσης αν και δεν νομίζω ότι είναι για καλό, με κυνηγάει ο αριθμός 666. Για να καταλάβεις, σε μια σχολή που πήγαινα ήμουν η μαθήτρια με το νούμερο 666. Όταν έβγαλα ταυτότητα αν και γεννήθηκα 7/3 ο αστυνομικός έκανε λάθος και έγραψε 6/3 και δεν το διόρθωνε με καμία δύναμη. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο και η πινακίδα του ήταν 6660. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως όλα είναι συμπτώσεις. Κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να καταλάβω.

Αυτό μου θυμίζει αυτούς που βλέπουν το 11:11 στην ώρα πολλές φορές. Ή άλλα νούμερα. Συμβαίνει τόσο πολλές φορές που αρχίζει να αποκτά στατιστική σημασία, δεν είναι τυχαίο. Κανείς δεν ξέρει τι συμβαίνει, αν διαλέγονται από τον αόρατο κόσμο για κάποια αποστολή, και αν ναι με τι κριτήρια διαλέγονται. Κάποιοι λένε ότι κάποια αόρατα όντα θέλουν να δείξουν την παρουσία τους σε μερικούς, αλλά γιατί. Ίσως το μόνο κριτήριο με το οποίο τους διαλέγουν είναι ότι μπορούν την κατάλληλη χρονική στιγμή να τους κάνουν να κοιτάξουν το ρολόι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Μαρ 09, 2009 12:04 am

Ορίστε και πειραματική επαλήθευση για την ανυπαρξία του "αντικειμενικού" κόσμου της ύλης, από το κορυφαίο περιοδικό Nature:

"Physicists from Austria claim to have performed an experiment that rules out a broad class of hidden-variables theories that focus on realism - giving the uneasy consequence that reality does not exist when we are not observing it (Nature 446 871)"

http://physicsworld.com/cws/article/news/27640

http://www.nature.com/nature/journal/v446/n7138/abs/nature05677.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel
Μέλος
Μέλος
angel



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Μαρ 09, 2009 6:30 pm

Μιχάλης έγραψε:
angel έγραψε:
Γενικά μου συμβαίνουν παράξενα πράγματα στη ζωή μου που μεμονωμένα δεν τους δίνεις καμιά σημασία, αλλά αν τα ενώσεις, είναι σαν παζλ και μου δείχνουν μια εικόνα που ούτε καν είχα σκεφτεί.

Την ίδια σκέψη έχω κι εγώ κατ' επανάληψη εδώ και μία βδομάδα. Με απασχολεί αν θα πρέπει να μιλήσω για την παγκόσμια συνωμοσία σε άτομα τελείως ανυποψίαστα και με ποιο τρόπο να το κάνω. Τι κομματάκια του παζλ να τους δώσω για να τα συνδέσουν και να δουν την ολική εικόνα χωρίς να συμπληρώσουν όλο το παζλ. Οπότε μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σύμπτωση όταν διάβασα εσένα να χρησιμοποιείς την ίδια μεταφορά, με το παζλ.

Παράθεση :
Παράδειγμα, ήξερα ακριβώς την ημέρα θανάτου και άλλου αγαπημένου μου προσώπου. Ο πεθερός μου πέθανε μεσημέρι. Εγώ τον είχα δει στον ύπνο μου το προηγούμενο βράδυ, στα λευκά ντυμένο να έχει έρθει για να με χαιρετήσει γιατί τότε ήμουν εκτός Αθηνών και δεν μπορούσα να πάω στο νοσοκομείο όπου ήταν. Ξύπνησα και είπα στους δικούς μου, ότι σήμερα θα πεθάνει και έτσι έγινε.

Αυτό δεν νομίζω να έχει καμία ιδιαίτερη κοσμική σημασία, απλά είσαι ευαίσθητη και πιάνεις πιο εύκολα αυτά τα άχρονα σήματα. Υπάρχει κι ένα πείραμα όπου δείχνουν σε εθελοντές εικόνες με υπολογιστή. Μερικές εικόνες είναι πορνογραφικές ή σοκαριστικές. Ταυτόχρονα παρακολουθείται η εφίδρωση του δέρματος με μία συσκευή που μετράει με ακρίβεια αλλαγές στα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του δέρματος των δακτύλων. Όταν υπάρχει συναισθηματική διέγερση η εφίδρωση αλλάζει.

Αυτό που βρέθηκε ήταν ότι πολλοί άνθρωποι αλλάζουν εφίδρωση όχι μόνο όταν βλέπουν τις πορνογραφικές/σοκαριστικές εικόνες, αλλά 1-2 δευτερόλεπτα ΠΡΙΝ τις δουν!

Η εξήγηση που δίνεται είναι ότι λαμβάνουν κάποιο άχρονο σήμα από τον μελλοντικό εαυτό τους, ο οποίος σε 1-2 δευτερόλεπτα θα έχει κάποια έντονη συνασθηματική αντίδραση. Αυτό μετρήθηκε στατιστικά σε πολλούς!

Τι γίνεται λοιπόν με μερικούς, αυτοί έχουν από τη φύση τους τη δυνατότητα να πιάνουν σήματα από πιο μακρυά, και η πιο κατάλληλη στιγμή για να το κάνουν αυτό είναι όταν βρίσκονται σε κατάσταση θήτα, δηλαδή τα εγκεφαλικά κύματα έχουν μια συγκεκριμένη χαμηλή συχνότητα, πράγμα που συμβαίνει στα όνειρα.

Με άλλα λόγια τα όνειρα κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις μπορούν να αναμιγνύουν μέσα στην πλοκή και γεγονότα από το μέλλον.

Αλλά τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα αν γράψουμε ένα πρόγραμμα υπολογιστή που εμφανίζει τις εικόνες και το συνδέσουμε με τον σένσορα του δέρματος. Αν το πρόγραμμα φτιαχθεί ώστε όταν εντοπίζει αλλαγή εφίδρωσης να ακυρώνει την εμφάνιση της σοκαριστικής εικόνας, και να εμφανίζει μια άλλη βαρετή, τότε από που ήρθε το σήμα που προκάλεσε την αλλαγή της εφίδρωσης; Από παράλληλο σύμπαν; Συνυπάρχουν όλα τα ενδεχόμενα μέλλοντα; Αυτό ακριβώς φαίνεται πως γίνεται.

Η κατανόησή μας του χρόνου είναι λανθασμένη. Μόνο όταν συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει χρόνος, ότι είμαστε άχρονες ψυχές που βιώνουν μια ψευδαίσθηση, μόνο τότε εξηγούνται πολλά από αυτά τα φαινόμενα.

Τώρα το δικό σου περιστατικό νομίζω απλά δείχνει ότι είσαι πιο ευαίσθητη, δεν πρέπει να έχει καμία βαθύτερη σημασία.

Παράθεση :
Επίσης αν και δεν νομίζω ότι είναι για καλό, με κυνηγάει ο αριθμός 666. Για να καταλάβεις, σε μια σχολή που πήγαινα ήμουν η μαθήτρια με το νούμερο 666. Όταν έβγαλα ταυτότητα αν και γεννήθηκα 7/3 ο αστυνομικός έκανε λάθος και έγραψε 6/3 και δεν το διόρθωνε με καμία δύναμη. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο και η πινακίδα του ήταν 6660. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως όλα είναι συμπτώσεις. Κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να καταλάβω.

Αυτό μου θυμίζει αυτούς που βλέπουν το 11:11 στην ώρα πολλές φορές. Ή άλλα νούμερα. Συμβαίνει τόσο πολλές φορές που αρχίζει να αποκτά στατιστική σημασία, δεν είναι τυχαίο. Κανείς δεν ξέρει τι συμβαίνει, αν διαλέγονται από τον αόρατο κόσμο για κάποια αποστολή, και αν ναι με τι κριτήρια διαλέγονται. Κάποιοι λένε ότι κάποια αόρατα όντα θέλουν να δείξουν την παρουσία τους σε μερικούς, αλλά γιατί. Ίσως το μόνο κριτήριο με το οποίο τους διαλέγουν είναι ότι μπορούν την κατάλληλη χρονική στιγμή να τους κάνουν να κοιτάξουν το ρολόι.

Σε ευχαριστώ Μιχάλη ακόμη μια φορά για την απάντησή σου. Με βοήθησες πολύ. Θέλω να σου πω την γνώμη μου σε κάτι που ανέφερες πιο πάνω ( για την σύμπτωση με το παζλ ). Πιστεύω πως πρέπει να μιλήσεις για την παγκόσμια συνωμοσία, αφού αυτό πιστεύεις πως συμβαίνει. Πριν λίγο καιρό ανήκα και εγώ σε αυτά τα ανυποψίαστα άτομα που περιγράφεις. Μου έλεγε ο γιος μου για την νέα τάξη των πραγμάτων και για ένα σωρό δολοπλοκίες και επειδή εγώ γνώριζα μόνο όσα ήθελαν και με έμαθαν να γνωρίζω, τον κορόιδευα. Εκείνος όμως επέμενε και εγώ προβληματίστηκα. Του ζήτησα να μου δώσει εξηγήσεις για όλα αυτά πού έλεγε και όταν μου τις έδωσε, ήταν ιδιαίτερα λογικές και με προβλημάτισαν. Τις σκέφτηκα και κατάλαβα ότι δεν μπορεί όλα όσα συμβαίνουν να είναι δυσμενείς συμπτώσεις, οπότε τις υιοθέτησα. Η άγνοια κάνει τους ανθρώπους να είναι δύσπιστοι, δεν είναι όμως και χαζοί. Αν δώσεις σωστά επιχειρήματα και αποδείξεις για αυτά που λες, μπορεί αρχικά να σε κοροιδέψουν, αλλά θα προβληματιστούν. Αυτό μόνο, είναι μια αρχή. Αν το πιστεύεις εσύ, θα κάνεις και τους άλλους να το πιστέψουν. ☀
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel
Μέλος
Μέλος
angel



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Μαρ 09, 2009 6:39 pm

dominique έγραψε:
Παράθεση :
Εγώ στάθηκα και τον κοίταζα, ώσπου έκανα τον Σταυρό μου και έφυγε.

αν εφυγε μολις εκανες τον σταυρο σου ,μπορει να μην ηταν αγιος ,αλλα ο εξω απο δω...
οταν τα βλεπεις γενικα αυτα νιωθεις ταραχη ή ηρεμια?

ε ,αφου το εχουν βαλει παντου (το 666),οπου και να γυρισεις καπου θα το δεις φυσικο ειναι να νιωθεις οτι σε κυνηγαει...
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου αρχικά. Ίσως να έχεις δίκιο πως αυτό που είδα μπορεί να μην ήταν και καλό διότι μετά από μερικές μέρες το ανέφερα σε έναν ιερέα και μου είπε ακριβώς το ίδιο με σένα. Δηλαδή, να κάνω τον Σταυρό μου γιατί ήταν ο .... . Είναι λογικό άλλωστε, γιατί την συγκεκριμένη φορά, κόντεψα να πεθάνω από τον φόβο μου.
Δεν ήξερα όμως πως μπορούσε ο .... να πάρει την μορφή Αγίου. Εύχομαι και ελπίζω όλα τα υπόλοιπα παράξενα που μου συμβαίνουν να προέρχονται από τον Θεό, γιατί δεν θέλω καν να σκέφτομαι το αντίθετο. :affraid:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ultimate
Διαχειριστής
Διαχειριστής
ultimate



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 10, 2009 3:09 pm

Όχι μόνον την μορφή Αγίου αλλά ακόμα και την μορφή του Κυρίου μας Ιησου Χριστου και της Παναγιάς μας αναφέρεται ότι εχει παρει κατα καιρούς προκειμένου να πλανησει ακόμα και ασκητες. Ειναι γεματη η Ορθόδοξη παραδοση με τετοιου είδους εμφανίσεις. Μόνο όπου βρίσκεται ο σταυρός δενμπορει να σταθεί και αυτό ειναι το όπλο μας....

Ίσως ειναι χρησιμο να διαβασεις το παρακατω κείμενο του Σεραφείμ Ροουζ παρμενο από διάλογο με εναν μαθητή του:

Ε: Αν οι δαίμονες εμφανίζονται ως άγγελοι και λένε τα πράγματα που θα έλεγαν οι άγγελοι, τότε πως μπορεί κανείς να διακρίνει ποια είναι η αλήθεια;

Α: Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση. Πρέπει να ταπεινωθείς∙ πρέπει να είσαι σε μια κατάσταση όπου θα θέλεις την αλήθεια του Θεού, κι όχι να ψάχνεις για «εμπειρίες». Φυσικά, θα έλεγα να γίνεις ένας Ορθόδοξος Χριστιανός και να ανακαλύψεις όλους τους κανόνες που κατευθύνουν μια χριστιανική ζωή. Αυτό βοηθά, παρ’ ότι δεν είναι εγγύηση γιατί μπορείς να πλανηθείς και ως Ορθόδοξος Χριστιανός επίσης.
Οι Πατέρες της Εκκλησίας παρέχουν βασικές συμβουλές. Για παράδειγμα, λένε ότι, αν κάποιος εμφανιστεί σε σένα ως άγγελος φωτός, δείξε δυσπιστία. Ο Θεός δεν θα σε επικρίνει αν θέλει πραγματικά να εμφανιστεί σε σένα κι εσύ Τον απορρίπτεις, επειδή αν πραγματικά θέλει να σου στείλει κάποιο μήνυμα, θα έρθει ξανά και θα βρει έναν τρόπο να σε πλησιάσει. Στην πραγματικότητα, σε επαινεί που είσαι δύσπιστος, επειδή δεν θέλεις να πέσεις σε πλάνη.
Αυτοί που είναι σε πιο προοδευμένη πνευματική κατάσταση, με περισσότερη πείρα σ’ αυτά τα πράγματα, έχουν δράσει με άλλους τρόπους. Έχουμε ένα παράδειγμα από τον βίο του αγίου Αντωνίου του Μεγάλου, ο οποίος έβλεπε δαίμονες όλη την ώρα. Όταν τον ρώτησαν πως μπορούσε να διακρίνει τα πνεύματα, είπε, «Όταν εμφανίζεται ένας άγγελος, νιώθω πολύ ήρεμος, ενώ όταν εμφανίζεται ένας δαίμονας, ακόμα κι αν μοιάζει σαν άγγελος, νιώθω μια ενόχληση.» Πάντως αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη προσέγγιση για αρχάριους, γιατί μπορεί να νιώθετε πολύ ήρεμος και με τους δαίμονες αν δεν έχετε πείρα.
Η βασική απάντηση στο ερώτημά σας είναι και πάλι, το να μπείτε στην τάξη της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Καθώς θα διαβάζετε συμβάντα σαν αυτά του αγίου Νικήτα και δείτε πως παρουσιάζουν τον εαυτό τους οι δαίμονες, τότε μπορείτε συχνά, μόνο με το που θα γνωρίζετε ένα τυπικό τρόπο με τον οποίο προσπαθούν να σας κοροϊδέψουν, να αποκρούσετε μια πλάνη στη στιγμή.

Τα "γεροντικά" είναι γεματα από τετοιες περιπτωσεις ..υπάρχει μαλιστα ενα , το "Γεροντικό περι ονείρων και οραματων" που ασχολειται αποκλειστικα με τα συγκεκριμενα φαινόμενα..
Επίσης και ο Αόρατος Πόλεμος του αγίου Νικοδημου του Αγιορείτη εξηγεί λεπτομερώς τους τρόπους και τις μορφές που χρησιμοποιεί ο πονηρός προκειμένου να πλανησει ....ακόμα και τυους αγωνιζόμενους και τους αγίους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 10, 2009 4:07 pm

ultimate έγραψε:
Όταν τον ρώτησαν πως μπορούσε να διακρίνει τα πνεύματα, είπε, «Όταν εμφανίζεται ένας άγγελος, νιώθω πολύ ήρεμος, ενώ όταν εμφανίζεται ένας δαίμονας, ακόμα κι αν μοιάζει σαν άγγελος, νιώθω μια ενόχληση.» Πάντως αυτή είναι μια πολύ επικίνδυνη προσέγγιση για αρχάριους, γιατί μπορεί να νιώθετε πολύ ήρεμος και με τους δαίμονες αν δεν έχετε πείρα.

Υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι καμία πείρα δεν μπορεί να εμποδίσει αυτά τα όντα από το να προκαλούν αισθήματα γαλήνης ή αγάπης ή το αντίθετο, όποιος καυχιέται ότι έχει τη δυνατότητα να τους ξεχωρίσει βρίσκεται σε πλάνη.

Και σαν λύση σε αυτό το πραγματικό και σοβαρό πρόβλημα όσων έχουν την ευλογία ή κατάρα τέτοιων εμπειριών, προτείνεται το εξής:

- μην εμπιστεύεσαι κανέναν (ανθρώπους και μη)

- μην εμπιστεύεσαι τη διαίσθησή σου γιατί κι αυτό το κανάλι χειραγωγείται

- ότι δεν επιβιώνει τον έλεγχο της λογικής, πχ έχει αντιφάσεις, είναι μάλλον κάλπικο

- ότι εξυπηρετεί οικονομικά συμφέροντα, είναι μάλλον απάτη

- κανένας δεν έχει όλες τις απαντήσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ultimate
Διαχειριστής
Διαχειριστής
ultimate



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 10, 2009 4:32 pm

Θα συμφωνήσω μαζί σου Μιχαλη...
Ο Θεός σε καμμία περίπτωση δεν θυμωνει άλλωστε όταν τετοια περιστατικά δεν γινονται πιστευτα από εμάς. διάβαζα σε καποιο γεροντικό (κι αν θυμαμαι καλά σχετικά πρόσφατη ιστορία) μια περίπτωση όπου σε καποιον ασκητή εμφανίστηκε η Παναγία. Εκείνος παλιος στα "κόλπα" και θεωρόντας πως είναι δαιμονική πλάνη την έδιωξε και μαλιστα κακήν κακως...

" Φυγε από εδω δαίμονα που θα μου πεις πως ειμαι αξιος να δω εγω την στρατηγό των αγγέλων".
Εκείνη επέμενε και όταν με ενα σωρό δοκιμασίες ο μοναχός πείστηκε τελικα πως είναι όντως η Παναγιά μας (την σταυρωσε, την έβαλε να κανει η ίδια τον σταυρό της, την έβαλε να πει το "πιστευω" και διάφορα άλλα ...) και της ζητησε συγγνωμη Εκείνη τον ευλόγησε λέγοντας του πως σωστα έπραξε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sukhoi 1973
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
sukhoi 1973



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 10, 2009 9:35 pm

σκοπος αυτων των οντων ειναι να μας ριξουν στην υπερηφανεια και ετσι να χασουμε την ψυχραιμια και την ορθη κριση.... συνηθως προκειται για επισκεψεις κακων πνευματων που θελουν να μας επηρεασουν θετικα προς αυτα... η Εκκλησια που οι προοδευτικοι ανθρωποι της εποχης του Χαλκου συνηθιζουν να κοροιδευουν εχει οπλα εναντια σε αυτα τα πραγματα και το χει αποδειξει...Δε θα υπηρχε σημερα αν οντως δεν ειχε αυτα τα οπλα.... μη σας παρασυρει το γεγονος οτι εχει "συρρικνωθει"... αυτο εχει προφητευθει ειδικα για την εποχη μας.... Θα ειναι "ολιγοι"...Ο εωσφορος κανει εντονο πολεμο εναντιον της... Ο μισοκαλος και ανθρωποκτονος διαβολος δε θελει να ειμαστε ευτυχισμενοι... εξαλλου αν δειτε γενικα ο Χριστος ειναι στο στοχο... ομως δε θα τον νικησουν... εχει προφητευθει και αυτο...
Ομως το θεμα ειναι πιστευεις ή οχι? Πιστευεις οτι η Εκκλησια μπορει να σε βοηθησει σε αυτο και σε οποιοδηποτε αλλο προβλημα σου ή οχι? Αν δεν πιστευεις ειναι γιατι αυτα τα πνευματα που ενοχλουν ειτε ορατως ειτε αορατως ολους μας εχουν πετυχει το σκοπο τους....
Θελουν στο περας του κοσμου αυτου να πουν στο Χριστο οτι : σε μας πιστεψανε οταν ηταν μεσα στον Παραδεισο και σε μας επισης πιστεψανε -και οχι σε Σενα- ακομα και οταν θυσιαστηκες γι αυτους....
Πιστεψε λοιπον στον πραγματικα Δυνατο και θα νικησεις.... Απλα χρειαζεται να εισαι κοντα του... να εισαι ενα με τον Ιησου Χριστο και αυτο γινεται μεσα στην Εκκλησια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤετ Μαρ 11, 2009 8:29 pm

angel έγραψε:
Αν δώσεις σωστά επιχειρήματα και αποδείξεις για αυτά που λες,

Το θέμα είναι ότι ατράνταχτες αποδείξεις σπάνια βρίσκονται, και μόνο για επιμέρους συνωμοσίες. Πχ το βίντεο του Λαζόπουλου με αστυνομικό "κουκουλοφόρο" να σπάει μία βιτρίνα με λοστό είναι απόδειξη για μια επιχείρηση ψευδούς σημαίας, αλλά όχι απόδειξη για την παγκόσμια συνωμοσία. Η παγκόσμια συνωμοσία θέλει πολλά κομματάκια του παζλ και ποτέ δεν αποδεικνύεται 100% σε όλη της την έκταση.

Επίσης αν σου κάποιος ότι

- ο "Επαναστατικός Αγώνας" και η "17Ν" είναι επιχειρήσεις ΚΥΠατζήδων καθοδηγούμενων από την Εβραϊκή μοσάντ, και αν σου πει ότι

- τέτοια στοιχεία και εξωτερικοί τους συνεργάτες/ρουφιάνοι παρακολουθούν και το παρόν φόρουμ,

τότε θα κοροϊδέψεις ή θα σκεφτείς πόσο ψυχασθενής παρανοϊκός είναι αυτός που το λέει; Εδώ κι εμείς οι ίδιοι που έχουμε ψάξει τέτοια θέματα δυσκολευόμαστε να τα πιστέψουμε. Αν εμείς οι ίδιοι δυσκολευόμαστε να τα πιστέψουμε 100%, τι ελπίδες έχουμε να πείσουμε άλλους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
specialistas4
Προηγμένο Μέλος
Προηγμένο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠεμ Μαρ 12, 2009 5:14 pm

πραγματι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα δεν γνωριζα πως οι δαιμονες μπορουν να παρουν μορφη αγγελων αλλα εχω μια ερωτηση γιατι?γιατι ενας αγγελος,ενας δαιμονας η ενας αγιος να μας πλησιασει καποια στιγμη και σε τι περιπτωσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΠεμ Μαρ 12, 2009 10:08 pm

specialistas4 έγραψε:
πραγματι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα δεν γνωριζα πως οι δαιμονες μπορουν να παρουν μορφη αγγελων αλλα εχω μια ερωτηση γιατι?γιατι ενας αγγελος,ενας δαιμονας η ενας αγιος να μας πλησιασει καποια στιγμη και σε τι περιπτωσεις?

Το γιατί για μερικές περιπτώσεις το είπαμε, τρέφονται από το φόβο μας. Και από άλλα αρνητικά συναισθήματα.

Υπάρχει κάτι που μας έρχεται από το Θεό και συνήθως το εκδηλώνουμε ως δημιουργικότητα ή αγάπη. Αυτό το κάτι, όταν τρομάζουμε το "πετάμε" γύρω μας και τέτοια όντα αν είναι κοντά το μαζεύουν για τον εαυτό τους, γιατί δεν έχουν αυτή την τροφοδοσία από το Θεό.

Εκτός από τον φόβο και τα άλλα αρνητικά συναισθήματα, και ο διαλογισμός στα προχωρημένα στάδια το ίδιο εξυπηρετεί, τη μεταφορά αυτής της "ενέργειας" σε Σκοτεινούς Κύριους. Αυτοί είναι οι Θεοί των ανατολικών θρησκειών, της αρχαίας Ελλάδας, και πολλών αρχαίων λαών, και τα ονόματά τους βρίσκονται καμουφλαρισμένα στις μάντρες των ανατολικών θρησκειών. Δηλαδή οι διαλογιζόμενοι επαναλαμβάνουν το όνομα ενός θεού χωρίς να το ξέρουν. Με την επανάληψη δημιουργείται ένα κανάλι τροφοδοσίας προς τον ψευτο-θεό.

Όταν γίνεται μία θυσία, η αγωνία του θύματος μέχρι να πεθάνει και επίσης η στιγμή της αποσύνδεσης από το σώμα (θάνατος), απελευθερώνουν αυτή την "ενέργεια" από την οποία τρέφονται τα όντα αυτά. Όταν το θύμα βασανίζεται, η αγωνία είναι μεγαλύτερη και η έκλυση "ενέργειας" είναι μεγαλύτερη. Γι αυτό και οι τελετουργικές δολοφονίες δεν είναι ποτέ ευθανασία, αλλά τα θύματα πεθαίνουν αργά και επίπονα. Γι αυτό και η μανιακή δολοφονία με τσεκούρια του Αγίου Φιλούμενου στο Ισραήλ λέγεται πως ήταν τελετουργική δολοφονία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
specialistas4
Προηγμένο Μέλος
Προηγμένο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΚυρ Μαρ 15, 2009 10:18 pm

ευχαριστω Μιχαλη με καλυψες.κατι αλλο πως θα ξεχωρισουμε αυτα τα πνευματα απο τα καλα και πως θα ειμαστε σιγουροι για την παρουσια τους?δηλαδη μου λες οτι ο διαλογισμος ειναι ματαιος και σε οδηγει σε τροφοδοσίας προς τον ψευτο-θεό?κατι αλλο πως μπορουμε να επικοινωνησουμε με ενα καλο πνευμα χωρις κανεναν κινδυνο για να πεισθω οτι υπαρχουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μιχάλης
Κορυφαίο Μέλος
Κορυφαίο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Μαρ 16, 2009 12:56 am

Παράθεση :
δηλαδη μου λες οτι ο διαλογισμος ειναι ματαιος και σε οδηγει σε τροφοδοσίας προς τον ψευτο-θεό?

Όχι προς τον ψευτο-θεό αλλά προς τους ψευτο-θεούς, δηλαδή ορισμένους δαίμονες (αν και αυτή η λέξη δεν δίνει την πλήρη εικόνα). Οι ψευτο-θεοί του Ολύμπου, όπως ο Δίας, η Ήρα, ο Απόλλων κλπ, ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Ο διαλογισμός είναι μάταιος, δίνει αρχικά αισθήματα γαλήνης, αλλά μακροχρόνια το κόστος είναι μεγάλο: ενοποιείσαι με αρνητικά όντα.

specialistas4 έγραψε:
πως θα ξεχωρισουμε αυτα τα πνευματα απο τα καλα και πως θα ειμαστε σιγουροι για την παρουσια τους?

Δυστυχώς δεν ξέρω, μερικές σκέψεις γράψαμε παραπάνω αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά. Το καλύτερο είναι μη μπλέκεις. Οι ζωντανοί με τους ζωντανούς κι οι πεθαμένοι με τους πεθαμένους. Εγώ δεν ασχολούμαι, αυτά που γράφω εγώ είναι προτάσεις ή συμπεράσματα άλλων από βιβλία.

Παράθεση :
κατι αλλο πως μπορουμε να επικοινωνησουμε με ενα καλο πνευμα χωρις κανεναν κινδυνο για να πεισθω οτι υπαρχουν?

Αν ήταν ωφέλιμο για σένα, θα επικοινωνούσαν αυτά μαζί σου. Οι Άγγελοι ανήκουν σε άλλο κόσμο. Εμείς είμαστε εδώ για την περιπέτεια που λέγεται ζωή. Διάβαζε τα μαθήματά σου, γίνε καλός σε ότι κι αν κάνεις, εντός και εκτός σχολείου. Σε μεγάλες δυσκολίες της ζωής μπορείς να ζητήσεις τη βοήθεια Αγγέλων και Αγίων. Αλλά όχι "αν υπάρχετε, για παρουσιαστείτε να μου το αποδείξετε".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sukhoi 1973
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
sukhoi 1973



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Μαρ 16, 2009 8:06 pm

θα συμφωνησω εν μερει με το Μιχαλη... Παντως γι αυτους που θελουν ενα νοημα στη Ζωη τους η αναζητηση του Θεου προσφερει ολα τα καλα... Παντως να ξερεις οτι ο Αγγελος του Θεου θελει ταπεινωση απο τον ανθρωπο -δηλαδη την ομολογια και την σιγουρια του οτι δεν ειναι αξιος να δει Αγγελο- και αγωνα Πνευματικο για να εμφανιστει... Αν εμφανιστει... Υπαρχουν και ασκητες 50 και βαλε χρονων που δεν εχουν δει τιποτε.... Οι Αγγελοι που γνωριζουν τα βαθη της καρδιας μας ξερουν σε ποιους και ποτε θα φανερωθουν... Οι δαιμονες εμφανιζονται για να προξενησουν καποια μικρη ή μεγαλη βλαβη στον Ανθρωπο.... Πιστεψε και πλησιασε τον Θεο και δε θα χασεις... δε θα χασεις ουτε εδω ουτε μετα τη φυγη σου απ αυτον τον Κοσμο... Η ζωη εδω ειναι λιγη... Ποσοι περασαν και δεν ξαναγυρισαν -οι δαιμονες θελουν να μας πεισουν για το αντιθετο και υπαρχουν θρησκειες του που το διδασκουν αυτο-... οπως ο Πατερας μου... Πεθανε πριν 20 χρονια... Η Ορθοδοξια διδασκει οτι η Ζωη συνεχιζεται... καπου υπαρχει.... Η Ορθοδοξια μας αν την ψαξεις εχει απαντησεις για ολα.... ετσι... η ζωη εδω ειναι μικρη... ειναι για μας τους Χριστιανους ενα σταδιο δοκιμασιας για να βρεθουν οι αξιοι που θα λαβουν μερος στο πανηγυρι-γιορτη που εχει ετοιμασει ο Θεος... Και οι αξιοι θα ειναι αυτοι που καθολου δε θεωρουν τους εαυτους τους ως τετοιους -αξιους δηλαδη- και που πιστευουν στο Θεο -ειναι Ορθοδοξοι-.... Αυτοι ειναι νικητες και εδω και εκει... Δε χανουν ποτε... δεν μπορει κανεις να τους βλαψει και κυριως δεν μπορει να βλαψει αυτο που ειναι το πολυτιμοτερο στον ανθρωπο... την Ψυχη του....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
specialistas4
Προηγμένο Μέλος
Προηγμένο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 17, 2009 4:40 pm

Ευχαριστω Μιχαλη και sukhoi 1973 καταλαβα αν και απογοητευτηκα λιγο που δεν μπορω να επικοινωνησω με αγγελο ετσι απλα.Δεν πειραζει αφου ετσι εχουν τα πραγματα....Ας προσπαθησω να κερδισω την αιωνια ζωη και θα λυσω τις υπολοιπες αποριες και θα δω αγγελους καπου αλλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ultimate
Διαχειριστής
Διαχειριστής
ultimate



Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΤρι Μαρ 17, 2009 5:51 pm

:D Να μην ξεχάσεις όμως ποτε, πως πάντοτε ο δικός σου φύλακας - άγγελος βρίσκεται δίπλα σου, για να σε προστατεύει, αλλά και να πρεσβεύει για σένα στον Ουρανό.
Δεν θα τον δείς, μα θα νιώθεις συχνά το χέρι Του να σε αγγίζει, και να σε σώζει σε καταστασεις επικίνδυνες, θα ακούς με τα αυτιά της ψυχής σου την φωνή Του να σε αποτρέπει από ενέργειες που πιθανά να αποβούν για σενα μοιραίες, και να σε προτρέπει στο καλό.... και θα νιώθεις την ψυχρότητα της απομακρυνσής Του κάθε φορά που οι πραξεις σου δε θα είναι κατα Θεόν.
Θυμίσου να τον ευχαριστείς τα βράδυα πριν κοιμηθείς...χαίρεται όταν ξέρει πως γνωρίζεις την ύπαρξή Του.... :D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
minder
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος




Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!   Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!! EmptyΔευ Φεβ 01, 2010 12:50 pm

Τυχαια απο το google διαβασα καποιες περιπτωσεις εδω στο φορουμ με καποιες επαφες με πνευματα ειτε με μορφη αγιων η πεθαμενων η ατομων που συντομα θα πεθανουν.
Γραφτηκα για να ενημερωσω ατομα τα οποια εχουν αγνοια μερικων πραγματων σχετικα με τα πνευματα και τον σατανα.
Ο σατανας ποτε δεν θα παρουσιαστει σαν μπαμπουλας με κερατα και τα συναφη και αυτα ειναι παραμυθακια για παιδια.
Εμεις ζουμε μερικες δεκαετιες αλλα ο σατανας υπαρχει απο απαρχης κοσμου και εχει εμπειρια χιλιαδων ετων στην παραπλανηση και το πως θα εκμεταλευτει καταλληλα τις ανθρωπινες αδυναμιες.
Προσπαθει να παραπλανησει τους πιστους και να τους κανει να ενασχολουνται με τον πνευματισμο με τον ενα η τον αλλο τροπο και να τους πειση οτι αυτο ειναι θεαρεστο.
Επαφη με πνευματα πεθαμενων ποτε δεν υπηρξε και δεν υπαρχει τετια περιπτωση ... η μονη επαφη ειναι με πονηρα πνευματα που παρουσιαζονται σαν να ειναι δηθεν αγαπημενα προσωπα που εχουν πεθανει.

Στην αγια γραφη γραφει να ασχολουμεθα με τους ζωντανους και η προσπαθεια επαφης με πνευματα πεθαμενων ειναι απαγορευμενη για τον απλουστατο λογο οτι δεν ειναι εφικτο κατι τετιο και το μονο με το οποιο ερχετε σε επαφη καποιος ειναι τα πονηρα πνευματα.
Οι θανατος ειναι ενας υπνος αλλωστε και για αυτο τον λογο τα νεκροταφεια λεγονται κοιμητηρια και οταν ερθει η ωρα θα ξυπνησουν ολοι για να κριθουν απο τον θεο.
Αυτη η εμπειρια που περιεγραψε καποιος κατα την οποια βγαινει το ατομο απο το υλικο σωμα και επικοινωνει με πνευματα ειναι ενας απο τους 6 τροπους επικοινωνιας με πονηρα πνευματα.

Οι αγγελοι ειναι στον ουρανο ... οι μονες πνευματικες υπαρξεις που ειναι επι γης και μπορει να ερθει καποιος σε επαφη ειναι τα πονηρα πνευματα που εκδιωχθηκαν απο τον ουρανο.
Μια αποδειξη απο αυτα που διαβασα ειναι η περιπτωση του φιλου που ειδε τον συγγενη του νεκρο πριν ακομα πεθανει.
Σιγουροτατα αυτος που ειδες δεν ηταν ο συγγενης σου φιλε.
Οπως και ο δηθεν αγιος.
Τα ρασα δεν κανουν τον παπα οπως λεει και ο λαος.
Τωρα για ποιο λογο εχουν επιλεξει εσενα προσωπικα τα πονηρα πνευματα να παιξουν μαζι σου δεν τον γνωριζω.
Και σιγουροτατα ακομα και οι φωνες που ακουσε ο φιλος ακομα και μετα τον θανατο του συγγενη του δεν ηταν του συγγενη του.
Δεν ειναι του παροντος να κανω περισοτερη αναλυση αλλα εχω αρχισει να γραψω ενα κειμενο για πληροφορηση πολλων ατομων πανω σε τετιου ειδους εμπειριες και τους κινδυνους που κρυβουν.
Η παραπλανηση δεν ειναι μονο σε εσενα αλλα και στα αλλα ατομα που θα μεταφερεις την εμπειρια σου και θα αρχισουν να αναρωτιουνται και τα πονηρα πνευματα το γνωριζουν καλα αυτο.
Οταν το ολοκληρωσω θα σας δωσω λινκ να το διαβασετε.
Μεχρι τοτε το μονο που μπορω να πω σε ατομα που παρενοχλουνται απο τετια πνευματα ειναι να πιασετε μια αγια γραφη και να διαβαζετε το σημειο που αναφερει οτι ο Ιησους ηρθε στην γη για να μας γλυτωσει απο το προπαρτορικο αμαρτημα και να μας δωσει την ευκαιρια να εχουμε την αιωνια ζωη.
Εκει γινονται μπαρουτι και αποκαλυπτουν την πραγματικη φυση τους.
Εαν ακολουθησεις αυτη την συμβουλη καποια στιγμη θα το παρουν αποφαση να σε αφησουν ησυχο εαν καταλαβουν οτι δεν βγαζουν ακρη μαζι σου.
Αλλωστε εχουν πολλη πελατεια να ασχοληθουν.
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επικοινωνία με πνεύματα - βοήθεια!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τα πνεύματα των Βανουάτου
» τι ειναι τα πνευματα?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Γενικές συζητήσεις :: Διαφορες συζητήσεις :: Δικές σας εμπειρίες!!!-
Μετάβαση σε: